close
چت روم
اولین ایرانی که در آمریکا پزشکی خواند بختیاری بود
اولین ایرانی که در آمریکا پزشکی خواند بختیاری بوددکتر ابوالقاسم بختیار درسال ۱۲۵۰ شمسى در بروجن  به دنيا آمد..پدرش جعفرقلى خان از سلسلسه خوانین بختیاری، مرد فقیری بود که از او  چيزى جز يك خرقه و كاسه درويشى   برايش به جا نمانده بود. درپنج سالگى به مكتب خانه رفت. ابتدا به…
دعوت به همکاری
عزیزانی که می خواهند با ما همکاری کنند و مطلب بگذارند می توانند برروی "انجمن دانشجویان دشتک" در صحفه اول سایت کلیک کنند و عضو انجمن شوند.
آخرین ارسال های انجمن

اولین ایرانی که در آمریکا پزشکی خواند بختیاری بود

اولین ایرانی که د[if gte vml 1]> ر آمریکا پزشکی خواند بختیاری بود

دکتر ابوالقاسم بختیار درسال ۱۲۵۰ شمسى در بروجن  به دنيا آمد..پدرش جعفرقلى خان از
سلسلسه خوانین بختیاری، مرد فقیری بود که از او
  چيزى جز يك خرقه و كاسه درويشى

 

برايش به جا نمانده بود. درپنج سالگى بهمكتب خانه رفت. ابتدا به سختی زندگی می گذراند.در نوجوانی    به مشاغل گوناگونی از جمله فروشندگی ،کفاشی ، مغازه داری ، دوره گردی در کوهستان های بختیاری روی آورد. استعداد سرشاراما نهفته وی و علاقه اش به دانش او را به معلمی و مکتبداری سوق داد و بیشترجوانیش را در کسوت معلمی سپری کرد. سپس عازم اصفهان شد ، مدتی در این شهر بسر برد.در سال ۱۲۸۹ هجری شمسی در ۳۹ سالگی د ر حالى كه شوق تحصيل در دلش زبانه مى كشيدهاست، دانش آموز دبيرستان آمريكايى (دبيرستان البرز بعدى) تهران مى شود. پس ازپايان تحصيلات متوسطه و دريافت ديپلم، قصد ادامه تحصيل در رشته پزشكى (آرزويى كهاز ابتداى كودكى بعد از ابتلا به آبله در سر پرورانده) داشته است. و بالاخره باراهنمايى و تشويق رياست دبيرستان، دكتر «ساموئل جردن»،  و به خرج خود و با اتکاء به بازوان خودراهى آمريكا مى شود و در سنين ميانسالى، در سال ۱۲۹۸ شمسى وارد نيويورك مى شود. پساز مدتى، نخست در دانشگاه كلمبيا به تحصيل پرداخته، سپس آموزش
 دانشگاهىخود را در دانشگاه هاى ايووا (Iowa) و داكوتاى جنوبى (South Dakota
)
 دنبالكرده است. وى در سال ۱۲۰۳ش (۱۹۲۳م)       موفق به اخذ درجه كارشناسى (BA) از دانشگاهداكوتاى جنوبى شده است. اما او همچنان در فكر آموختن بوده است، از اين رو بهدانشگاه سيراكيوس رفته تا در رشته پزشكى به تحصيل بپردازد و سرانجام با تلاش وجديت و مقاومت چشمگير، به رغم سختى ها و تنگناى مالى و تحمل رنج و مشقت فراوان  دورهكارورزى پزشكى (انترنى) را به پايان مى برد. بعد از آن نيز از پاى نمى نشيند و باگذراندن دوره جراحى در بيمارستان Bellevune، آموزش پزشكى خود را در سن۵۵ سالگى  به اتمام  رساند.  « حسن مهرآوران » ،  « على اصغرحكمت» و « جهانشاه صالح » از همدوره هاى درسى  دكتر ابوالقاسم بختيار بودند. در آمريكابا « هلن جفريز»  ازدواج كرد ، تا اولین ایرانی باشد که با یکامریکایی ازدواج کرد. بعد از ازدواج، مدتى در آمريكا به سر  برد و به طبابت اشتغال داشت. اما آرزویخدمت به هم وطنانش وی را بر آن داشت تا به اتفاق همسرش به ایران بیاید. در سال1309 در زمان سلطنت رضا شاه به کشور بازگشت. تا دين خود را به سرزمينش ادا کند. اودر ايران بيمارستانی خصوصی داير کرد و به انجام جراحی بيماران پرداخت . سه سال پساز ورود او به همت وی و همکارانش ،  دانشکده ی پزشکی تهران تاسيس و او بهمعاونت دانشکده ی پزشکی برگزيده شد .

ايشان در ۱۳۱۴ شمسى از سمت خود  استعفا مىدهند. طى سال هاى ۱۳۱۲ تا ۱۳۱۵ شمسى دكتر بختيار به تدريس دروس زنان و زايمان(نسوان و قابلگى) و روش انجام جراحى هاى كوچك (صغير) به دانشجويان پزشكى تهراناشتغال داشته است. از اقدامات ارزنده دكتر بختيار در پيشبرد اهداف علمى دانشكدهپزشكى تهران، مساعدت و نقش او در راه اندازى و تجهيز سالن تشريح و ساخت فضاهایآموزشی دیگر بود. دكتر امیر اعلم كه رئيس كرسي تشريح بود و دكتر ابوالقاسم بختیارجراح و معاون دانشكده پزشکی و دكتر بلر جراح بيمارستان آمريكايي تهران كوشش فراواندر اين راه به خرج دادند. به نوشته « حکمت » حتي براي اولین بار اجساد امواتبلاصاحب را مخفيانه دكتر بختيار از مريضخانه‌هاي دولتي تحويل گرفته و در اتوموبیلشخصي خود به تالار تشريح مي‌آورد و در سالن زيرزمين در محفظه‌هاي مخصوص مملو  از محلولضدعفوني قرار مي‌گرفت.از ديگر خدمات مرحوم دكتر بختيار انجام اعمال جراحى در آنسال ها بوده است.

در سال ۱۳۱۸ شمسی دکتر بختيار به عنوانجراح ارشد شرکت نفت ايران و انگليس به خوزستان آمد . ابتدا در آبادان بود و از سال۱۳۲۱ شمسی در بيمارستان  شرکت نفت مسجد سليمان به خدمت پرداخت .مرحوم دکتربختيار تا سن ۹۰ سالگی در خوزستان و  مسجد سليمان ماند و در سال ۱۳۴۱ شمسی بهتهران بازگشت . در اسفند سال ۱۳۴۲ طی مراسمی  از خدمات دکتر بختيار در دانشگاه تهرانتقدير به عمل آمد و سالن آناتومی دانشکده پزشکی به نام   ايشان نام گذاری شد . دکتر ابوالقاسمبختيار سرانجام در سن ۹۹ سالگی1 در سال ۱۳۴۹ شمسی در  گذشت. ( در کتاب «  زندگینامه مشاهیر رجال پزشکی معاصرایران » سن فوت 105 سالگی ذکر شده است.)  و  همانند تمام بختياری ها ، به فردوسی وشاهنامه عشق می ورزيد. به همین خاطر و  بنا به وصيت او ، فرزندانش  مرحومبختيار را در جوار تربت حکيم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپردند. تا خاك وجودش با خاكشاعر حماسه سراى ايران ، فردوسى درهم آميزد. که آرزويش اين بود. در نامه اى كه اوسال ها بعد از ايران براى پسرش در آمريكا نوشته است، شرح دشوارى هاى سر راه او وميزان مقاومت وى را مى توان به خوبى دريافت. او براى فرزندش در تاريخ ۲۶ سپتامبر۱۹۵۳م چنين نوشته است:

« درسن ۱۹ سالگی من فروشنده دوره گردی درکوه های بختياری بودم که هزاران رويا درسرداشتم داشتم  زمانی که به امريکا رسيدم من فقط مدرکدیپلم دبيرستان امريکايی  تهران را داشتم  بدون پول ، بدون آشنا و هيچ کس نبود کهاز من حمايت کند اما بر آن بودم  کهپزشکی را بياموزم و هيچ کس در اين کره ی خاکینمی توانست مرا از راهی که درپیش گرفته بودم منحرف سازد ، هنگامى كه نخستين باربراى اخذ پذيرش تحصيلى نزد رئيس دانشگاه كلمبيا  رفتم او به من گفت كه رشته تحصيلى بسيارسختى را انتخاب كرده ام و بايد آن را تغيير دهم. اما من به او گفتم كه پيروزى يامرگ هدف من است و رشته تحصيلى ام را تغيير نمى دهم حتى اگر مجبور باشم تا پايانعمر زندگى ام را براى رسيدن به آن مصروف دارم.»

دكتر بختيار با داشتن هفت فرزند ، پس ازمتارکه با همسر اولش در سن ۷۰ سالگى با بى بى توران ضرغام يك زن بختيارى ازدواجكرد و ده فرزند هم حاصل اين ازدواج بود. (سرگذشت هلن جفريز را بعد ها لاله بختياردر كتابى به نام «هلن توس: اديسه اى از آيداهو تا ايران» منتشر كرد.

سه تن از فرزندان ايشان عبارتند ار:

1-  دكتر ليلى بختيار، پزشك متخصص بيمارىهاى گوارش ، اولين فرزند ابوالقاسم بختيار، پزشك برجسته ايرانى مقيم آمريكا است.

   2-  دكتر لالهبختيار ، متخصص روان درمانى وی همجنین کتاب ها و مقاله های متعدد درباره ی « تصوف» به نگارش در آورده است.

3-  دكتر جمشيد بختيار (روانپزشک )

این سه نفر روايت و داستان زندگى پرنشيبو فراز پدر را به صورت کتابی با عنوان « ابوالقاسم
توس: سفر حماسى دكتر ابوالقاسم بختيار » به یاد بود پدر به رشته تحریر درآوردند کههنوز به فارسی ترجمه نشده است. در این کتاب به رویدادهای مهم و
  مرتبط باایل بختیاری نیز پرداخته شده است.

دکتر ابوالقاسم بختیار  نمونه  انسانى  بی نظیر ،بسیار فعال ، بی پروا ، دارای عقاید و برنامه های جدید ،  مقاوم  ، سختكوش و پزشكى پركار بوده است كه تاحدود نود سالگى، همچنان به طبابت و خدمت به بيماران اشتغال داشته است، از اين روروايت و داستان زندگى او جالب و در نوع خود كم نظير است. ويژگى بارز او شوق آموختنو دانستن بوده است كه او را از بروجن به نيويورك كشانده است. در طول يك قرن پس ازآن ابوالقاسم مسيرى را از دستفروشى و مغازه دارى تا معلمى و دانشجويى و پزشكى طىكرد، به معاونت آموزشى دانشكده پزشكى دانشگاه تهران رسيد و جراح ارشد شركت نفتايران و انگليس شد.

بى شك، زندگى و تلاش بى وقفه او، براىدستيابى به مشعل پرفروغ دانش و مقاومت كم نظير ايشان در اين مسير مى تواند براىنسل جوان كشور سرمشق مناسبى باشد. روايت زندگى انسانى پرتلاش، جراحى سختكوش وخدمتگزار كه به فرهنگ و ادب ايران زمين عشق مى ورزيده و فرصت حيات را براى دانستنهرچه بيشتر مغتنم شمرده است و راستى براى يك انسان چه سعادتى از اين بالاتر واندباشد؟


منابع

1- عزیزی ، محمد حسین « نگاهى به زندگى وخدمات زنده ياد دكتر ابوالقاسم بختيار از كوه هاى  بختيارى تا نيويورك »  روزنامه شرقشماره ۵۹۶ صفحه پزشکی.

2- نشريه رسمى دانشكده  پزشكىدانشگاه تهران، سال نهم، شماره ۵ (۲۶۴)، سه شنبه ۸/۱/۴۳.

3- موحدى، محمد مهدى: زندگينامه پزشكاننام آور معاصر ايران، ج ،۲ تهران ، انتشارات ابرون، ۱۳۷0   ص ،۳۵

4- موحدی ، محمد مهدی « زندگينامه پزشكاننام آور معاصر ايران، ج ،1» تهران ، موسسه نشر علوم و  فنون ، 1371، صص 182-183.

5- هدایتی ، سید جواد « تاریخ پزشکیمعاصر ایران از تاسیس دارالفنون تا انقلاب اسلامی» تهران ،  دانشگاه علوم پزشکی ایران ، 1381، ص62..

http://www.bakhteyaria.blogfa.com/

درباره : موضوع آزاد ,
بازدید : 692
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی


قالب وبلاگ